Наносупутник «PolyITAN-2-SAU»: космічна одіссея розпочалася!

22.04.2017

18 квітня об 11.11 за місцевим часом з космодрому на мисі Канаверал (США) стартувала ракета-носій американського консорціуму United Launch Alliance «Atlas V» з вантажним кораблем «Cygnus». Її місія – доставити на Міжнародну космічну станцію 7600 фунтів корисного навантаження.

Серед обладнання, яке міститься на борту носія, – наносупутник «PolyITAN-2-SAU», який створила група студентів і співробітників Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» під керівництвом старшого наукового співробітника університету Бориса Рассамакіна.
Наносупутник розроблено у рамках космічної програми КПІ ім. Ігоря Сікорського. Його створення стало можливим завдяки спонсорській підтримці Шеньянського аерокосмічного университету (м. Шеньян, Китайська Народна Республіка), Фонду ім. Калініна, ТОВ «Діона» та компанії «Boeing-Ukraine Ltd». Назва походить від двох слів – «політехнічний», оскільки сконструювали його київські політехніки, і абревіатури «технологічний автоматичний наносупутник». Цифра «2» в назві означає, що це вже другий космічний апарат, побудований в КПІ ім. Ігоря Сікорського. Перший наносупутник київських політехніків «PolyITAN-1» вже майже три роки виконує свою місію в космосі, передаючи в центр управління польотами в КПІ важливі дослідницькі дані.
Створено «PolyITAN-2-SAU» для участі у проекті «QB50», що реалізовується бельгійським інститутом «Von Karman Institute For Fluid Dynamics». Цей проект має продемонструвати можливість запуску і використання в наукових цілях мережі (кластеру) з 50 наносупутників, споруджених університетськими командами з усього світу. В космосі вони виконуватимуть низку дослідницьких задач. Проте до космічного старту через різні причини було допущено лише 28 апаратів. Серед них і наносупутник київських політехніків.
Восени 2016 року «PolyITAN-2-SAU» було інтегровано в пусковий контейнер фірми «NANORAKS NASA» (США) в м. Делфт (Нідерланди). У грудні того ж року в цьому контейнері його було відправлено на космічний полігон в м. Х'юстон (США). Там контейнер було розміщено на ракеті «Atlas 5», яка успішно стартувала 18 квітня.
22 квітня о 13.05 за київським часом автоматичний вантажний космічний корабель постачання «Cygnus CRS OA-7» компанії Orbital ATK, що його 18 квітня вивела у космос ракета-носій «Atlas V», зістикувався з Міжнародною космічною станцією. Таким чином 28 дослідницьких наносупутників, які доправлено на МКС в рамках проекту «QB50», а серед них і наносупутник КПІ ім. Ігоря Сікорського «PolyITAN-2-SAU», здолали перший етап своєї космічної мандрівки.
Наступний розпочнеться після виведення кожного з них у задану точку навколоземної орбіти. Планується, що наносупутник київських політехніків буде виведено в автономний політ у першій партії з двадцяти космічних апаратів місії «QB50» протягом найближчих двох тижнів.
Отже космічна одіссея другого наносупутника КПІ ім. Ігоря Сікорського розпочалася!

Image Image